Trening Umiejętności Społecznych

Umiejętności społeczne są niezbędne do nawiązywania przyjaźni, budowania satysfakcjonujących relacji międzyludzkich czy zrozumienia i radzenia sobie z własnymi emocjami. Może się wydawać, że przyswajanie takich zdolności zaczyna się i kończy w dzieciństwie. Jest w tym dużo racji, ale…
Nie da się ukryć, że wczesny etap życia niejako warunkuje późniejsze funkcjonowanie. Niestety, w wyniku różnych sytuacji życiowych, możemy odseparować się od innych i utracić zdolność do nawiązywania kontaktów. To z kolei ma tragiczne konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Kompetencje społeczne mogą być rozwijane na każdym etapie życia, dlatego jesteśmy otwarci na pomoc pacjentom w różnym wieku – począwszy od dzieci, przez młodzież, aż po osoby dojrzałe. Zobacz, w jakich sytuacjach warto podjąć trening umiejętności społecznych i co możesz zyskać, korzystając z pomocy terapeuty.

poradnia psychologiczna Warszawa

Czujesz, że masz trudności w nawiązywaniu relacji międzyludzkich? A może chciałbyś wesprzeć swoje dziecko w nauce umiejętności społecznych?

Zapisz się na bezpłatną prekonsultację i zobacz jak możemy Ci pomóc.

Umiejętności społeczne – czym są i jak wpływają na nasze życie?

Kompetencje społeczno-emocjonalne to fundament udanych relacji i narzędzie ułatwiające radzenie sobie z trudnościami życia codziennego. Większość z nas nie zastanawia się nad ich wpływem na codzienne życie, co jest dużym błędem! Aby zrozumieć, dlaczego trening umiejętności społecznych może być ważnym elementem rozwoju osobistego, warto wiedzieć, w jaki sposób definiowany jest ten zestaw kompetencji.

Co można rozumieć poprzez umiejętności społeczne?

zdolność do obserwacji innych i interpretacji ich zachowań
empatia, czyli umiejętność współodczuwania i postawienia się w sytuacji drugiej osoby
znajomość norm społecznych i reguł postępowania

umiejętność rozwiązywania problemów interpersonalnych oraz sytuacji konfliktowych bez zachowań agresywnych

dobrze rozwinięte umiejętności komunikacyjne oraz zdolności do współpracy w grupie
Oczywiście, to niejedyne aspekty umiejętności społecznych. Ich zakres jest na tyle szeroki, że wpływają na wszystkie dziedziny życia. Można powiedzieć, że to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, dlatego jakiekolwiek problemy występujące na tym polu mogą znacząco obniżyć satysfakcję z życia i utrudnić kontakty społeczne.
poradnia psychologiczna online

Nie masz czasu na wizyty w gabinecie psychoterapeuty, ale chciałbyś zacząć pracę nad sobą?

Psychoterapia online może być rozwiązaniem dla Ciebie. Umów się na wstępną, 20 minutową prekonsultację telefoniczną i sprawdź cennik naszych usług!

Dlaczego umiejętności społeczne są nam potrzebne?

Dla części osób nawiązywanie relacji międzyludzkich wiąże się z dużym stresem. Jeżeli zastanawiasz się, jak wysoki jest Twój poziom kompetencji społecznych, odpowiedz na kilka prostych pytań:
Czy z łatwością nawiązujesz kontakt wzrokowy z rozmówcą?
Jak zachowujesz się, kiedy wchodzisz do pomieszczenia pełnego ludzi? Witasz się, a może wtapiasz w tłum?
Czy podczas wystąpień publicznych lub rozmów w większym gronie potrafisz dostosować ton głosu do potrzeb rozmówców?
Czy uważasz, że jesteś dobrym słuchaczem?
Kiedy Twój znajomy jest smutny, potrafisz wczuć się w jego sytuację?
Czy reagujesz adekwatnie do okoliczności, np. płaczesz, kiedy dzieje się coś smutnego?

Nie da się ukryć, że osoby z wysokim poziomem kompetencji społecznych, nie tylko lepiej radzą sobie w codziennych sytuacjach, ale także są bardziej doceniane w pracy czy szkole. Potrafią pracować w grupie, nawet jeżeli preferują indywidualne wykonywanie zadań, oraz mają zdolność do rozwiązywania konfliktów bez użycia agresji werbalnej.

Trening umiejętności społecznych dla dorosłych i dzieci

Chociaż trening umiejętności społecznych jest zazwyczaj kierowany do dzieci i młodzieży, mogą (i powinny!) uczestniczyć w nim także osoby dorosłe. W większości przypadków terapia jest prowadzona w nurcie poznawczo-behawioralnym i może odbywać się indywidualnie bądź grupowo. Taki trening jest szczególnie dedykowany pacjentom ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi, które powodują osłabione funkcjonowanie społeczne. Z pomocy psychoterapeutów korzystają chorzy na schizofrenię oraz pacjenci ze stwierdzonym zespołem lęku społecznego lub fobią społeczną. Należy przy tym zaznaczyć, że rzadko kiedy trening jest wprowadzony w formie samodzielnej terapii – zazwyczaj stanowi dopełnienie psychoterapii indywidualnej.

Wśród pacjentów naszego Centrum znajdują się także osoby, które chcą przepracować nieprawidłowe schematy utrwalone w dzieciństwie. Trening może stanowić efektywne narzędzie samorozwoju, które pozwoli lepiej zrozumieć własne ograniczenia i zrozumieć mechanizmy, które utrudniają realizację wyznaczonych celów.

Trening umiejętności społecznych dla dzieci

Trening umiejętności społecznych i jest dostosowany do potrzeb różnych grup wiekowych. W przypadku najmłodszych treningi są zazwyczaj ukierunkowane na trzy podstawowe problemy – znęcanie się, presję rówieśników oraz izolowanie. Bagatelizowanie tych zjawisk może nie tylko obniżyć samoocenę dzieci, ale także spowodować, że wycofają się z życia szkolnego i społecznego. Podczas zajęć TUS dzieci uczą się, jak prawidłowo reagować w trudnych sytuacjach i przyswajają techniki poprawy umiejętności społecznych.

Pierwszym etapem pracy jest ocena deficytów umiejętności konkretnej osoby. W każdym przypadku terapeuta przeprowadzi wywiad, którego celem będzie zidentyfikowania obszarów wymagających poprawy. Zadaniem psychologa jest modelowanie umiejętności wymagającej treningu. To bardzo ważny etap, w czasie którego młody pacjent uczy się, jak prawidłowo reagować na określone sytuacje. Podstawowym ćwiczeniem realizowanym podczas zajęć jest odgrywanie ról, które pozwala lepiej wyćwiczyć konkretne umiejętności, a następnie powtarzać zdrowe schematy w naturalnych warunkach.

Ćwiczenia w ramach treningu umiejętności społecznych

Praca z terapeutą ukierunkowana jest na rozwój kilku kluczowych umiejętności społecznych, w tym: asertywności, komunikacji niewerbalnej, komunikacji werbalnej oraz rozwiązywaniu problemów i konfliktów. Wszystkie te aspekty są bardzo istotne zarówno dla osób, które wykazują zbytnio uległość kontaktach z innymi, jak i pacjentów z wysokim poziomem agresji. Jeżeli chodzi o komunikację niewerbalną, terapeuta pomaga wypracować otwarte i empatyczne zachowania. Rozwiązywania konfliktów skupia się natomiast na umiejętnym doborze strategii, która umożliwi skuteczne prognozowanie możliwych konsekwencji swoich działań.

Trening umiejętności społecznych udowadnia, że niektóre zachowania, uznawane za element osobowości – coś „wrodzonego” – mogą być w istocie wypracowane. Dotyczy to w dużej mierze zdolności do współodczuwania i analizowania uczuć z perspektywy drugiej osoby. Jeżeli chciałbyś wejść na wyższy poziom zrozumienia własnych i cudzych emocji, trening umiejętności społecznych może być dobrym rozwiązaniem.

Psychoterapia online

Jeżeli dostrzegasz potencjał treningu umiejętności społecznych i chciałbyś przekonać się, ile zyskasz dzięki świadomemu zarządzaniu kompetencjami społeczno-emocjonalnymi, zachęcamy do umówienia się na bezpłatny wywiad kwalifikacyjny.

Sprawdź cennik naszych usług i skontaktuj się z nami już dziś!