Psychiatra

Wizyta u psychiatry to pierwszy krok na drodze do poprawy zdrowia psychicznego. Jeżeli od dłuższego czasu zmagasz się z obniżonym nastrojem, towarzyszy Ci uczucie ciągłego zmęczenia i brak energii, cierpisz z powodu bezsenności lub masz inne objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, nie powinieneś bagatelizować swojego stanu. Szukanie wsparcia u specjalistów zdrowia psychicznego to wyraz dojrzałości i troski o swoje zdrowie. Pierwsza konsultacja z lekarzem psychiatrą może być trudna, dlatego przekażemy Ci garść istotnych informacji na temat wstępnej konsultacji i powiemy, jak się do niej przygotować. Zobacz, w jakich przypadkach wskazane jest zapisanie się do lekarza i czym różni się wizyta w gabinecie psychiatry od spotkania w gabinecie psychologa lub terapeuty.
poradnia psychologiczna online

Odczuwasz lęk, niepokój i masz wrażenie utraty sensu życia?

Jeżeli podejrzewasz u siebie problemy natury psychicznej i doświadczasz długoterminowego kryzysu, prawdopodobnie potrzebujesz pomocy lekarza psychiatry.

Psychiatra – Warszawa: kiedy udać się do specjalisty?

Pomimo że zdrowie psychiczne od dawna nie jest tematem tabu, wiele osób wciąż odczuwa wstyd przed wizytą u lekarza psychiatry. Jeżeli nigdy wcześniej nie korzystałeś z pomocy specjalisty zdrowia psychicznego, rozumiemy, że możesz wzbraniać się przed konsultacją. Musisz jednak wiedzieć, że długie odwlekanie decyzji o rozpoczęciu leczenia prowadzi do obniżenia jakości życia i zmniejsza szansę na całkowity powrót do zdrowia.

Wczesna diagnostyka, farmakoterapia i psychoterapia, zwiększają skuteczność leczenia i pozwalają szybciej wrócić do codziennych aktywności.

Nie bój się szukać pomocy! Zapisz się na pierwszą wizytę u psychiatry, kiedy zaobserwujesz którykolwiek z poniższych objawów:

obniżenie nastroju, które trwa dłużej niż dwa tygodnie
niezdolność do odczuwania przyjemności
brak zainteresowania rzeczami, które niegdyś sprawiały radość
ciągłe zmęczenie i brak energii do działania
przejmujące uczucie lęku i nieuzasadnionego niepokoju
powtarzające się ataki paniki
nawracające myśli samobójcze
samookaleczenia
zamartwianie się przeszłością
nagłe zmiany nastroju
zaburzenia odżywiania, np. kompulsywne objadanie się
bezsenność lub nadmierna senność
halucynacje i omamy wzrokowe lub słuchowe
natrętne myśli
fobie (np. lęk przed wychodzeniem z domu)
Oczywiście, to tylko wybrane objawy świadczące o pogłębiających się problemach psychicznych. Do lekarza psychiatry powinieneś zapisać się także wtedy, gdy odczuwasz jakiekolwiek zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Szczególnie alarmująca są myśli samobójcze, które wymagają pilnej konsultacji.
Osoby w kryzysie psychicznym

Osoby w kryzysie psychicznym, mające trudności w codziennym funkcjonowaniu i zmagające się z problemami natury emocjonalnej, nie muszą zostawać z tym samym.

Wizyta u lekarza psychiatry to pierwszy krok na drodze do ozdrowienia.

Psychiatra Warszawa – prywatnie: jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta bywa stresująca dla pacjenta, dlatego warto mieć świadomość, jak będzie przebiegać. Podczas konsultacji lekarz psychiatra przeprowadzi wywiad diagnostyczny, który trwa zazwyczaj od 20 do 40 minut i jest dłuższy niż późniejsze wizyty kontrolne. Po pierwszym spotkaniu specjalista z naszego Centrum przedstawi wstępne zalecenia oraz opracuje przebieg leczenia.

Jak przygotować się do takiej wizyty? Nie planuj swoich odpowiedzi i nie twórz gotowego scenariusza – najważniejsza jest szczerość i otwarte mówienie o problemach. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ lekarz psychiatra stawia diagnozę na podstawie rozmowy z pacjentem oraz w odniesieniu do symptomów zdefiniowanych w klasyfikacji chorób ICD-10, a od 2022 roku także klasyfikacji ICD-11.

Podczas pierwszej wizyty zostaną poruszone następujące kwestie:

Informacje osobiste

Wiek, wykształcenie, miejsce pracy, stan cywilny itp.

Historia rodziny

Lekarz psychiatra może zapytać o aktualną sytuację rodzinną oraz wydarzenia z przeszłości. Kładzie przy tym szczególne nacisk na choroby występujące w rodzinie (przede wszystkim psychiczne), uzależnienia oraz przedwczesne zgony.

Warunki życia

Dotyczy to zarówno miejsca zamieszkania, jak i statusu społecznego czy aktualnej sytuacji rodzinnej (stresogenne wydarzenia oraz okoliczności, które mogą sprzyjać pojawieniu się trudności psychicznych).

Przeszłość

Psychiatra zapyta o Twoje dzieciństwo, problemy zdrowotne oraz przebieg edukacji i ewentualne problemy wychowawcze.

Dorosłość

Lekarz psychiatra może zadawać pytania dotyczące relacji partnerskich, kariery zawodowej, uzależnień, a nawet życia intymnego.

Niepokojące objawy

Po uzyskaniu podstawowych informacji na temat pacjenta, dotyczących zarówno przeszłości, jak i teraźniejszości, lekarz psychiatra zapyta o czynniki, które mogły wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne.

Ocena stanu psychicznego

Zanim lekarz psychiatra postawi diagnozę poprosi o subiektywną ocenę przyczyn Twoich problemów.
Psychiatra będzie próbował zrekonstruować wydarzenia z Twojej przyszłości i znaleźć powiązanie pomiędzy wydarzeniami zaszłymi a aktualnym stanem. Aby diagnoza była rzetelna i jak najbardziej trafna, ważne jest pozytywne nastawienie do procesu leczenia i pełna szczerość ze specjalistą. Tylko otwartość na dialog i udzielanie odpowiedzi, które są zgodne ze stanem faktycznym, może przynieść owocne wyniki leczenia. Jeżeli któryś z poruszonych tematów okaże się niewygodny, lekarz psychiatra – podobnie jak psycholog czy terapeuta – nie będzie go kontynuował. Najważniejsze, aby pacjent czuł się w pełni komfortowo i bezpiecznie w czasie wizyty. W uzasadnionych przypadkach może wykorzystać dodatkowe narzędzia diagnostyczne, np. w formie testów.
pomoc psychologiczna online

Konsultacje psychiatryczne to szansa na uzyskanie specjalistycznego wsparcia.

Jeżeli czujesz, że od dłuższego czasu nie radzisz sobie z problemami dnia codziennego, nie czekaj aż sytuacja wymknie się spod kontroli. Daj sobie pomóc już teraz!

Farmakoterapia w leczeniu psychiatrycznym – czy zawsze jest konieczna?

Podstawową formą terapii wykorzystywaną w leczeniu zaburzeń i chorób psychicznych jest farmakoterapia. Leczenie farmakologiczne jest stosowane w przypadku cięższych schorzeń, takich jak choroba afektywna dwubiegunowa, depresja czy schizofrenia. Pacjenci, u których zdiagnozowano takie schorzenia, często korzystają także z psychoterapii, która wspomaga farmakoterapię. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że samo stosowanie leków nie sprawią, że choroba się cofnie. Farmakoterapia pozwala kontrolować najbardziej niepokojące objawy i przywrócić chorego do normalnego funkcjonowania, ale najlepsze efekty przynosi łączenie leczenia farmakologicznego i terapii. W każdym przypadku należy jednak stosować się do zaleceń lekarza.

Psycholog czy psychiatra – kiedy zapisać się na wizytę do lekarza?

Jak już wspomnieliśmy, leczenie farmakologiczne i psychoterapia bardzo często idą ze sobą w parze. Psycholog i psychiatra to specjaliści, którzy mają wspólny cel – wspierać Cię w walce o dobrostan psychiczny. Do jakiego specjalisty powinieneś się zgłosić, jeżeli czujesz, że przestajesz sobie radzić, a codzienne obowiązki zaczynają się przytłaczać? Odpowiedź może wydać się zaskakująca – to nie ma znaczenia!

Psycholog ma wiedzę i umiejętności, które pozwolą mu ocenić stan psychiczny pacjenta i w razie potrzeby skierować go na wizytę do lekarza psychiatry. Specjaliści z naszego Centrum mają gruntowne przygotowanie merytoryczne do prowadzenia pacjentów z różnymi problemami i zaburzeniami psychicznymi. Jeżeli zaistnieje taka konieczność, podejmą współpracę z psychiatrą, neurologiem lub lekarzami innych specjalności, aby zapewnić holistyczne wsparcie pacjentom i towarzyszyć im w drodze do uzdrowienia.

Pamiętaj, że najważniejszy jest pierwszy krok. Jeżeli czujesz się źle, możesz pójść zarówno do lekarza psychiatry, jak i psychoterapeuty. Najważniejsze, abyś skonsultował swój stan ze specjalistą i otworzył się na możliwość pomocy.

W czym może pomóc psycholog i psychiatra?

Psycholog pomaga pacjentom z problemami emocjonalnymi i behawioralnymi. Pomoc terapeutyczna to rozwiązanie dla osób, które zmagają się z trudnościami w relacjach interpersonalnych, lękiem, kryzysami życiowymi innymi problemami, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. W odróżnieniu od lekarza psychiatry nie ma jednak uprawnień do przepisywania recept i wdrażania farmakoterapii. Co za tym idzie, pacjenci z poważniejszymi zaburzeniami i schorzeniami psychicznymi zostaną w pierwszej kolejności skierowanie na diagnostykę psychiatryczną, a dopiero potem na psychoterapię. Decyzja o włączeniu farmakoterapii należy wyłącznie do lekarza psychiatry.

Pomoc psychiatry jest także nieodzowna w przypadku sytuacji kryzysowych i myśli samobójczych. Co za tym idzie, pacjenci, u których pojawiają się myśli autodestrukcyjne w pierwszej kolejności zgłosić się po pomoc do lekarza psychiatry.

Nasz Zespół

Psychiatrzy