Psychoterapia grupowa

Terapia grupowa to forma pomocy psychologicznej ukierunkowana na stworzenie bezpiecznej i komfortowej przestrzeni do przeżywania różnych stanów emocjonalnych, zachowań i sytuacji. Pomimo, że ma długą historię, cieszy się wysoką skutecznością i pomaga spojrzeć na problemy z innej perspektywy, wydaje się niedoceniana przez pacjentów. Chcemy to zmienić! Udowodnimy Ci, że prawidłowo prowadzona terapia grupowa ułatwi Ci przepracowanie własnych emocji, rozwinie umiejętności interpersonalne, a także umiejętność rozpoznawania i współodczuwania stanów psychicznych innych ludzi. Zastanawiasz się, czy psychoterapia w grupie będzie dla Ciebie korzystniejszym rozwiązaniem niż indywidualne zajęcia z psychologiem lub psychoterapeutą? Zobacz, kto najbardziej skorzysta z tej formy pomocy psychologicznej i jakie korzyści niesie za sobą współpraca większym gronie.
poradnia psychologiczna Warszawa

Potrzebujesz wsparcia psychologa lub psychoterapeuty?

Zadzwoń i umów się na bezpłatną 20-minutową prekonsultację telefoniczną, podczas której przedstawisz swoje oczekiwania, a my skierujemy Cię do odpowiedniego specjalisty!

Terapia grupowa – co to jest?

Psychoterapia grupowa, prowadzona przez jednego bądź dwóch terapeutów, to forma pomocy psychologicznej rekomendowana osobom, które mają problemy z tworzeniem relacji międzyludzkich i utrzymaniem intymnego związku. Masz poczucie, że nie jesteś w stanie zbudować satysfakcjonujących znajomości czy przyjaźni? A może doświadczasz przejmującego uczucia pustki? Grupa terapeutyczna stanowi bezpieczną przystań służącą do rozwijania umiejętności interpersonalnych, w której pacjent może czuć się komfortowo i znaleźć zrozumienie. Bez względu na to czy cierpisz na fobię społeczną, zaburzenia depresyjne, czy zmagasz się z uzależnieniami, spotkania z osobami, które mają podobne problemy mogą okazać się niezwykle budującym doświadczeniem.

Spotkania grupowe dają pole do przedstawienia własnych problemów, a także obserwacji tego, jakie role przyjmujesz w kontaktach interpersonalnych i jak reagujesz w codziennych sytuacjach.

Z własnego doświadczenia wiemy, że uczestnictwo w terapii grupowej wywołuje niekiedy mniejszy lęk niż psychoterapia indywidualna, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku pacjentów ze zdiagnozowanymi zaburzeniami lękowymi i nerwicą. W czasie terapii uczestnicy ćwiczą i obserwują interakcje społeczne, co ułatwia im wypracowanie zdrowych nawyków i przygotowanie gruntu pod pracę nad sobą. Grupa może stanowić przy tym odpowiednik kręgu rodzinnego, dzięki czemu pacjent doświadcza uczuć i emocji, których nie mógł przeżyć w dzieciństwie.

Ile trwa psychoterapia grupowa?

Czas trwania terapii grupowej jest zależny od indywidualnych czynników i dostosowany do potrzeb konkretnego pacjenta. Przykładowo, psychoterapia grupowa krótkoterminowa obejmuje zazwyczaj jedno spotkanie tygodniowo i trwa kilka miesięcy. Najczęściej wybierana jest jednak psychoterapia średnioterminowa, której czas trwania wynosi od 10 miesięcy do półtora roku. Najbardziej elastyczną formą terapii jest praca w grupie półotwartej, w której nie obowiązuje odgórnie wyznaczony termin zakończenia. Dzięki temu pacjenci nie odczuwają presji, a sama psychoterapia kończy się w momencie osiągnięcia zaplanowanych celów terapeutycznych.
psychoterapia dla młodzieży

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prowadzonych przez nas konsultacji psychologicznych oraz możliwości podjęcia psychoterapii grupowej?

Sprawdź cennik wizyt i umów się na pierwszą bezpłatną prekonsultację telefoniczną ze specjalistą!

Psychoterapia grupowa - czy to rozwiązanie dla każdego?

Terapia w grupie, podobnie jak psychoterapia indywidualna, nie jest rozwiązaniem dla każdego. Badania dowodzą jednak, że to skuteczna forma pomocy psychologicznej dla osób, które nie mogą stworzyć lub utrzymać bliższych relacji i zgłaszają trudności w nawiązywaniu interakcji. Kontakt z innymi osobami pozwala znaleźć odpowiedź na wiele pytań związanych ze sposobem funkcjonowania w społeczeństwie, np.
Dlaczego w sytuacjach stresowych zachowuję się w określony sposób?
Co sprawia, że wycofuję się z relacji, które są dla mnie satysfakcjonujące?
Dlaczego unikam nawiązywania kontaktów z ludźmi, mimo że odczuwam samotność?
Jak wyeliminować zachowania, które utrudniają mi codzienne życie?

Czy psychoterapia grupowa jest równie skuteczna co indywidualna?

Wiele osób uważa, że psychoterapia grupowa nie jest tak skuteczna co indywidualna praca z terapeutą. Oczywiście, to całkowicie błędny wniosek! Wszystko zależy od tego, z jakimi problemami zgłasza się pacjent. Terapia grupowa opiera się bowiem na założeniu, że źródłem problemów pacjenta są relacje z innymi ludźmi. Takie trudności mogą być przeżywane w grupie, która staje się swoistym środowiskiem terapeutycznym sprzyjającym uczeniu przez doświadczanie. Kiedy negatywne odczucia znajdą ujście, są poddawane dogłębnej analizie, która pozwala zidentyfikować ich podłoże i odtworzyć wzorce komunikacji międzyludzkiej. Dzięki temu pacjent może poznać nawykowe sposoby myślenia oraz lepiej zrozumieć konsekwencje swoich działań. Grupa terapeutyczna jest nieocenionym elementem całego procesu – ogniwem, które pozwala poszerzyć się pogłębić samoświadomość, a także wypracować zdrowe mechanizmy radzenia sobie z emocjami.

Terapia grupowa i indywidualna – czy są podobne?

Pomimo że sam sposób prowadzenia terapii grupowej i indywidualnej jest odmienny, to obie formy pomocy mają ten sam cel – podniesienie jakości życia pacjenta w obszarach, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. W obu przypadkach terapeuta dąży do zidentyfikowania czynników wymagających pracy psychologicznej, modyfikacji i adaptacyjnych przekonań oraz skorygowania utrwalonych schematów. Warto przy tym zaznaczyć, że skuteczność obu form terapii pozostaje na podobnym poziomie dochodzącym do około 85%.

Zobacz, jakie są podstawowe różnice między terapią grupową a indywidualną:

Istotą psychoterapii grupowej jest nawiązanie dobrych relacji z pozostałymi uczestnikami. W przypadku terapii indywidualnej kluczowe znaczenie ma dobry kontakt z psychoterapeutą.

Terapia grupowa pozwala Ci zrozumieć, jak funkcjonujesz w grupie ludzi i jakich trudności w budowaniu relacji doświadczasz. Terapeuta pełni rolę przewodnika, który kieruje rozmowę na określone tory.
Podczas terapii grupowej można doświadczyć tych samych emocji co w świecie rzeczywistym. Uczestnicy zaznaczają swoją obecność w sposób autentyczny, sprawiając, że można poczuć się jak w grupie znajomych.
Psychoterapia indywidualna jest skoncentrowana na jednej osobie i sprawia wrażenia „wywiadu”, przez co pacjent może odczuwać presję i potrzebować czasu na otwarcie się przed psychoterapeutą.
W terapii grupowej uczestniczą osoby z podobnymi problemami, dzięki czemu pacjent, zmagający się z poczuciem niższości, może odczuć ulgę i odnaleźć zrozumienie.
Mentalne przygotuj się do rozmowy. Pierwsza psychoterapia może być stresująca, dlatego znajdź chwilę dla siebie.
Czytając powyższe zestawienie, możesz wywnioskować, że terapia grupowa jest bardziej empatyczną formą pomocy. Musimy jednak zaznaczyć, że to bardzo indywidualna kwestia. Wielu pacjentów potrzebuje bowiem bliskości, ciepła i poczucia, że druga osoba jest tylko dla nich. Psycholog, prowadzący indywidualne spotkania, w pełni skupia się na problemach pacjenta, co może okazać się kluczowe dla uzyskania satysfakcjonujących efektów terapii.

Psychoterapia grupowa – prawa i obowiązki pacjenta

Decyzja o uczestnictwie w terapii grupowej wymaga dużej odwagi, ale zdecydowanie warto ją podjąć. Jedną z kluczowych zasad psychoterapii grupowej jest zasada poufności, czyli dochowania tajemnicy. Oznacza to, że wszystkie tematy poruszane podczas spotkania pozostają w kręgu zainteresowanych. Dotyczy to zarówno terapeuty, jak i pozostałych uczestników. Oczywiście, podobnie jak w przypadku psychoterapii indywidualnej uczestnicy nie mogą pojawiać się na spotkaniach w stanie zakłóconej świadomości. Oznacza to, że w przypadku spożycia alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, nie zostaną dopuszczeni do terapii. Aby praca przyniosła możliwie najlepsze efekty, ważne jest także regularne pojawienie się na sesjach terapeutycznych. Tak jak wspomnieliśmy, w większości przypadków są to jedno lub dwa spotkania tygodniowo prowadzone przez okres co najmniej kilku miesięcy.