Masz wrażenie, że lęk bierze górę nad Twoim życiem? Stale odczuwasz niepokój, a jego objawy utrudniają Ci normalne funkcjonowanie? Sprawdź, skąd bierze się to uczucie. Przedstawiamy możliwe przyczyny, objawy i sposoby, jak radzić sobie z uczuciem niepokoju.
Skąd się bierze wewnętrzny niepokój?
Uczucie niepokoju jest zdrową, naturalną reakcją organizmu na stres i wyzwania codzienności. To część instynktu przetrwania, która dodaje siły i energii oraz mobilizuje do działania. Niestety, ma też swoje drugie oblicze. Może paraliżować, utrudniać codzienne funkcjonowanie , a nawet wywoływać zaburzenia psychiczne. Kiedy uczucie niepokoju przestaje być naturalną reakcją organizmu, a staje się poważnym problem?
Jeżeli uczucie niepokoju towarzyszy Ci przez większą część dnia, pojawia się bez wyraźnej przyczyny i jest niewspółmierne względem zagrożenia, przez co negatywnie wpływa na jakość życia, warto się mu lepiej przyjrzeć. Wczesna interwencja zapobiegnie eskalacji problemu i pozwoli wieść zwykłe, codzienne życie bez lęku.
Chronicznemu uczuciu niepokoju mogą towarzyszyć różne symptomy. Obniżają one jakość życia, pogarszają samopoczucie i sprawiają, że nie możesz czerpać radości z codziennego funkcjonowania. Szczególnie uciążliwe mogą być takie objawy niepokoju jak:
- bóle głowy,
- bóle brzucha,
- bóle w klatce piersiowej,
- kołatanie serca,
- przyspieszone tętno,
- zawroty głowy,
- bezsenność,
- ataki paniki,
- zaburzenia apetytu,
- problemy żołądkowe,
- napięcie mięśniowe.
Jak pozbyć się uczucia ciągłego niepokoju?
Długotrwały stres, nadmiar obowiązków czy też stresujące wydarzenia w życiu – wszystko to może sprawić, że zaczniesz odczuwać ciągły niepokój. Nie oznacza to jednak, że musisz się mu poddawać. Istnieją bowiem różne sposoby radzenia sobie z przewlekłym lękiem. Redukują one niepokój związany z codziennym życiem i pozytywnie wpływają na samopoczucie.
- Zdrowy styl życia. To główny filar zdrowia psychicznego. Obejmuje on zrównoważoną dietę, regularną aktywność fizyczną i dobry sen. Są to elementy, które stabilizują nastrój i łagodzą niepokój.
- Regularne stosowanie technik relaksacyjnych i technik oddechowych. Techniki relaksacyjne i techniki oddechowe obniżają tętno i ciśnienie krwi, a także zmniejszają napięcie mięśniowe. Pomagają w zarządzaniu stresem i niepokojem.
- Mindfulness i medytacja. Zmniejszają reaktywność emocjonalną, uspokajają umysł i poprawiają koncentrację. Pomagają z większym spokojem zwalczać codzienne trudności.
Bagatelizowane uczucie niepokoju może mieć negatywny wpływ na różne aspekty życia. Zdarza się, że obniża zdolność do pracy i nauki, szkodzi relacjom z najbliższymi, a także prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Z tego względu leczenie często wymaga kompleksowego podejścia.
Jak zwalczyć uczucie lęku?
Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna czy też techniki relaksacyjne – choć są pomocne – nie zawsze są w stanie zwalczyć lęk. Jeżeli pomimo podjętych starań uczucie niepokoju nadal wymyka Ci się spod kontroli, a jego objawy utrudniają normalne funkcjonowanie, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Już pierwsza wizyta u psychoterapeuty może pomóc Ci w lepszym zrozumieniu problemu.
Jedną z głównych metod leczenia uczucia niepokoju jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Koncentruje się ona na zmianie negatywnych wzorców myślenia i nauce zdrowszych sposobów radzenia sobie z niepokojem i reagowania na sytuacje budzące lęk. W niektórych przypadkach uzupełnia ją farmakologia. Każdorazowo przebieg terapii jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb, co pozwala zapanować nad obezwładniającym uczuciem strachu.
Masz wrażenie, że lęk przejmuje władzę nad Twoim życiem? Non stop odczuwasz silny niepokój, któremu towarzyszą takie objawy jak kołatanie serca, ataki paniki, bezsenność czy też zawroty głowy? A może to osoba w Twoim otoczeniu ma poważne problemy lękowe? Skontaktuj się z naszym Centrum Psychoterapii, a uzyskasz niezbędną pomoc.