Depresja to zaburzenie psychiczne, które dotyka nie tylko dorosłych, ale i dzieci i młodzież. Przybiera różne objawy, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Z tego względu tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie. Jakie objawy depresji występują u nastolatków?
Jakie są pierwsze i najczęstsze objawy depresji u młodzieży?
Depresja to na tyle podstępna choroba, że nawet cierpiący na nią nastolatek może mieć trudności z jej rozpoznaniem. Towarzyszące jej obniżenie nastroju, wycofanie społeczne czy też rozdrażnienie często są bagatelizowane i składane na karb chwilowego przygnębienia czy też zmian hormonalnych, zachodzących organizmie w okresie dojrzewania.
Tymczasem nieleczona depresja nie tylko negatywnie odbija się na jakości życia nastolatka, ale również może doprowadzić do jego śmierci. Im bowiem dłużej dziecko pozostaje bez pomocy, tym bardziej zwiększa się ryzyko podjęcia przez nie próby samobójczej. Co zatem powinno obudzić Twoją czujność? Jakie są objawy depresji u nastolatków?
Depresja u dzieci i młodzieży może przejawiać się na różne sposoby. Wśród najczęściej obserwowanych oznak, które wskazują na jej rozwój, można wymienić:
- obniżenie nastroju przez większą część dnia,
- wycofanie z życia społecznego,
- utrata zainteresowań,
- utrata zdolności odczuwania radości,
- ciągłe zmęczenie i brak energii,
- brak chęci do życia,
- trudności z koncentracją i uwagą,
- rozdrażnienie i zachowania agresywne,
- zaburzenia apetytu,
- zaburzenia snu – bezsenność lub nadmierna senność,
- myśli samobójcze.
Jeżeli chociaż 2-3 powyższe objawy depresji utrzymują się u nastolatka od co najmniej dwóch tygodni, należy zgłosić się z nim do psychiatry lub psychoterapeuty. Szczególnie alarmującym symptomem problemów ze zdrowiem psychicznym jest samookaleczanie. Może ono przyjmować formę nie tylko tzw. cięcia się, ale również ciągłego skubania skóry, szczypania się, a nawet bicia po twarzy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki autoagresji u dziecka, bezwzględnie umów je na wizytę u specjalisty.
Jak zachowuje się nastolatek z depresją?
Nastolatek cierpiący na depresję wcale nie musi być smutny, przygnębiony i przewlekle zmęczony. U części dzieci i młodzieży obserwuje się nadmiar energii, pobudzenie psychoruchowe i rozdrażnienie. Pociecha może również wykazywać brak zainteresowania codziennym życiem i brak poczucia celowości. Często rezygnuje także z aktywności, które do tej pory sprawiały jej radość. O problemach ze zdrowiem psychicznym może również świadczyć nadużywanie alkoholu lub innych używek.
Wśród objawów depresji u nastolatków wymienia się też utrata chęci do działania (spadek motywacji). Zazwyczaj przejawia się to tym, że dziecko otrzymuje gorsze rezultaty w szkole. Nie jest bowiem w stanie zmobilizować się do nauki. Złe stopnie mogą wynikać również z trudności w koncentracji i skupieniu uwagi, które również zalicza się jako objawy depresji u nastolatków.
Pamiętaj, chociaż objawy depresji u nastolatków są wiązane zazwyczaj z zaburzeniami nastroju, młody człowiek może cierpieć także z powodu symptomów psychosomatycznych. Zalicza się do nich m.in. nawracające bóle głowy i brzucha, omdlenia czy też zaparcia.
Jak pomóc nastolatkowi wyjść z depresji?
Podstawową formą pomocy jest wizyta u psychoterapeuty lub psychiatry. Jeżeli więc widzisz, że nastolatek z Twojego otoczenia wykazuje niepokojące objawy depresji, spróbuj nakłonić go (lub jego rodziców) do spotkania ze specjalistą. Oceni on, czy wdrożyć leczenie psychoterapeutyczne lub farmakologię czy też nie.
Okaż mu również wsparcie i zrozumienie. Nie udzielaj porad w stylu „weź się w garść” lub „inni mają gorzej”. Wywołują one jeszcze większe poczucie osamotnienia i winy wśród nastolatków cierpiących na zaburzenia depresyjne i depresję.
Podejrzewasz, że bliska Ci młoda osoba może cierpieć na depresję? Nie wiesz, jak jej pomóc lub gdzie szukać wykwalifikowanych specjalistów, którzy zajmują się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży? Napisz do nas lub zadzwoń, a udzielimy Ci niezbędnych wskazówek.