Uzależnienie od gier komputerowych – najważniejsze objawy, skutki i sposoby leczenia

Uzależnienie od gier komputerowych – najważniejsze objawy, skutki i sposoby leczenia

Gry komputerowe są nie tylko świetną rozrywką, ale również niosą za sobą walory edukacyjne – uczą zdrowej rywalizacji, kooperacji i logicznego myślenia. Bywa jednak, że stają się uzależnieniem. Jak rozpoznać jego symptomy i co zrobić, gdy czas spędzany przed ekranem komputera lub laptopa wymyka się spod kontroli? Przedstawiamy objawy, skutki i możliwe sposoby leczenia uzależnienia od gier komputerowych.

Jakie są podstawowe objawy uzależnienia od gier komputerowych?

 Uzależnienie od gier komputerowych objawia się silnym, trudnym do opanowania i utrzymującym się przez dłuższy czas pragnieniem spędzania czasu przed ekranem laptopa lub komputera celem prowadzenia rozgrywki. Zdaniem Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego uzależnienie od gier komputerowych można rozpoznać, jeśli w ciągu ostatniego roku u pacjenta wystąpiło przynajmniej pięć z poniższych symptomów:

  • nadmierna koncentracja na grach komputerowych i pochłonięcie ich światem,
  • wycofanie się z życia społecznego i pogorszenie się lub utrata relacji z najbliższymi,
  • stale rosnące zaangażowanie w świat gier komputerowych,
  • utrata zainteresowania innymi dziedzinami, także tymi, które wcześniej sprawiały radość,
  • nieudane próby kontrolowania czasu grania w gry komputerowe,
  • traktowanie gier komputerowych jako odskoczni od problemów w świecie realnym,
  • oszukiwanie bliskich co do czasu spędzanego na graniu w gry komputerowe i ukrywanie tej czynności,
  • utrata pracy, a w przypadku dzieci – zaniedbywanie obowiązków szkolnych,
  • dalsze granie w gry komputerowe pomimo wiedzy na temat szkodliwości uzależnienia.

Do objawów uzależnienia od gier komputerowych można również zaliczyć agresywne zachowania spowodowane niemożnością grania oraz uzależnianie swojego nastroju od wyników osiąganych podczas rozgrywek. Zdarza się, że osoba uzależniona boryka się także z zaburzeniami koncentracji i pamięci. Zazwyczaj też nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu.

Czym grozi długie granie na komputerze? Negatywne skutki uzależnienia od gier komputerowych

 Uzależnienie od gier komputerowych może rodzić poważne konsekwencje w świecie rzeczywistym. Osoby uzależnione poświęcają graniu mnóstwo wolnego czasu, przez co rezygnują z innych aktywności, omijają spotkania towarzyskie i zaniedbują swoje obowiązki. Często prowadzi to do problemów w szkole, pracy i związku, a w skrajnych przypadkach sprawia, że osoba uzależniona traci umiejętność normalnego funkcjonowania w świecie realnym.

Poświęcanie dużej ilości czasu graniu w gry komputerowe może mieć poważne skutki także dla zdrowia. Zdarza się, że uzależnienie wywołuje bezsenność, bóle głowy, brak lub napady apetytu. W wyniku długiego przesiadywania przed ekranem komputera lub laptopa często następuje pogorszenie wzroku. Jednym ze skutków, a zarazem objawów uzależnienia od gier wideo są również bóle kręgosłupa i wady postawy. Dotyczą one nie tylko dzieci, ale również osób dorosłych.

Konsekwencje uzależnienia od gier komputerowych dotykają również sfery ekonomicznej. Osoby uzależnione często wydają duże sumy pieniędzy na zakup gier wideo, co może prowadzić do problemów finansowych.

Jak wyjść z uzależnienia od gier komputerowych? Leczenie uzależnienia

 Uzależnienie od gier komputerowych zalicza się do grupy uzależnień behawioralnych. Osoby borykające się z nimi czują silną potrzebę powtarzania pewnych czynności w celu osiągnięcia pozytywnych emocji – ulgi, radości, przyjemności czy też zaspokojenia. Odpowiedzią na to jest terapia poznawczo-behawioralna.

W przypadku uzależnienia od gier komputerowych ma ona doprowadzić do zmiany wzorców zachowań i sposobu, w jaki osoba uzależniona, korzysta z komputera, np. tak aby ograniczyć czas spędzany na graniu w gry. Warto jednak pamiętać, że forma psychoterapii i scenariusz leczenia powinien być każdorazowo dostosowany do konkretnej sytuacji i osoby.

Masz wrażenie, że Twój bliski zatraca się w świecie wirtualnym? Nie wiesz, jak pomóc dziecku uzależnionemu od grania w gry komputerowe? Skontaktuj się z nami. Rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości i podpowiemy, jakie kroki podjąć, aby wesprzeć osobę uzależnioną.

 

Prowadzimy działania z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia. Udostępniamy wyłącznie rzetelne informacje dotyczące objawów, diagnostyki oraz sposobu leczenia chorób. Naszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat higieny zdrowia psychicznego oraz sposobów radzenia sobie z problemami natury emocjonalnej. Powyższy artykuł nie stanowi porady lekarskiej w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a tym samym nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.