Rozmaite zaburzenia odżywiania często mają swoje źródło w problemach psychicznych, które wyraźnie wpływają na codzienne funkcjonowanie zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Dobrym na to przykładem jest zespół Pica. Z poniższego tekstu dowiesz się, czego dotyczy, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić.
Co to jest zespół Pica? Częstość występowania
Syndrom Pica, inaczej łaknienie spaczone, to zaburzenie charakteryzujące się obsesyjną chęcią spożywania niejadalnych substancji i przedmiotów. Ich rodzaj jest uzależniony od samego pacjenta, jednak bardzo często w przypadku łaknienia spaczonego chorzy jedzą papier, plastik, szkło, czy też ludzkie włosy.
Pojawiają się ponadto sytuacje spożywania surowego ryżu, kamieni, a nawet spożywanie kału. Choć chory zdaje sobie sprawę z tego, że jest to nieodpowiednie, a często także niezdrowe, apetyt jest tak duży, że trudno go powstrzymać.
Skutki łaknienia spaczonego dla zdrowia
Spożywanie lodu, niewielkich ilości papieru, czy skrobi nie musi mieć długofalowego wpływu na rozwój młodego organizmu. Gorzej wygląda sytuacja, gdy dochodzą do tego takie rzeczy jak odchody, czy kurz, i gdy jest ich dużo. Tego typu zaburzenia odżywiania mogą bowiem mieć wpływ nie tylko na obecny stan zdrowia pacjenta, ale również na to, co będzie się działo w przyszłości.
Choroba Pica może doprowadzić do szeregu problemów i dolegliwości, spośród których wymienić możemy:
- wrzody żołądka,
- próchnicę zębów,
- zaburzenia elektrolitowe,
- poważne infekcje i zatrucia,
- problemy żołądkowe,
- niedrożność przewodu pokarmowego.
Zespół łaknienia spaczonego odpowiada ponadto za niedobory kluczowych substancji odżywczych, które mają wpływ na funkcjonowanie poszczególnych organów. Mowa tutaj chociażby o żelazie, magnezie, czy wapniu.
Najczęstsze przyczyny łaknienia spaczonego
Zespół Pica dotyka najczęściej małych dzieci, niemniej wśród dorosłych także stanowi problem. Skąd się bierze? Obecnie nie ma konsensusu w tej sprawie. Specjaliści wskazują między innymi na zaburzenia psychiczne, choć wpływ mają również czynniki biologiczne, kulturowe i społeczne.
Co jednak istotne, zespół łaknienia spaczonego często występuje wśród kobiet w ciąży i osób niedożywionych, zmagających się z poważnymi brakami składników odżywczych. Oznacza to, że bieda, stres, niedobór witamin i ogólne zaniedbanie mogą zwiększać szansę na wystąpienie choroby.
Zespół Pica może ujawnić się także w trakcie przebiegu innego zaburzenia psychicznego. Ważną rolę do odegrania mają zatem terapeuci, którzy powinni dokładnie obserwować stan i zachowanie swoich pacjentów.
Leczenie zespołu Pica – jak przebiega? Czego dotyczy?
Z racji tego, że choroba Pica ma różne przyczyny, to właśnie na nich należy skupić się w trakcie leczenia. Powszechnie stosowana jest terapia behawioralna, której celem jest wykrycie i wskazanie szkodliwych zachowań pacjenta prowadzących do spożywania kamieni, kurzu i innych niejadalnych rzeczy.
W trakcie leczenia chory uczy się również, jak unikać tego typu praktyk. Leczenie choroby Pica może obejmować ponadto wizyty u psychiatry, który przeprowadza dokładną analizę przypadku i na podstawie wyciągniętych wniosków zaleca dalsze działania. Nierzadko zdarza się, że obejmują one leczenie farmakologiczne. Szczególnie wtedy, gdy zaburzenia psychiczne prowadzą do problemów zdrowotnych.
Rodzaje zespołu Pica – przegląd
Klasyfikacja zaburzeń odżywiania skupia się na typie spożywanych substancji i rzeczy. Oznacza to, że możemy wymienić wiele wariantów łaknienia spaczonego.
Przykładem będzie amylofagia, czyli spożywanie surowej skrobi. Wymienia się dużo przypadków truchofagii (spożywanie włosów), konofagii (spożywanie kurzu), czy też mukofagii (spożywanie wydzielin z nosa).
Do tego dodać można jeszcze inne zaburzenia odżywiania, jednak najważniejsze jest to, aby w odpowiednim momencie zareagować, tak aby zespół Pica nie doprowadził do poważnych zmian w organizmie i chorób, których leczenie wymaga ogromnego wysiłku. Rozwiązaniem okazuje się, rzecz jasna, kontakt ze specjalistą.